Oma väylä

Oma väylä on neuropsykiatrista kuntoutusta, jossa keskitytään opiskelu- ja työelämätaitojen, arjen hallinnan, sosiaalisten taitojen ja itsetunnon vahvistamiseen. Kuntoutus on suunniteltu 16–29-vuotiaille nuorille aikuisille, joilla on todettu esimerkiksi Aspergerin oireyhtymä, ADHD tai ADD.

Miten pääsen mukaan?

Hae Oma väylä -kuntoutukseen Kelan hakemuslomakkeella ja liitä mukaan lääkärinlausunto. Sen jälkeen voit varata paikkasi sinulle sopivasta Oma väylä -palvelua tarjoavasta Mehiläinen Terapiaklinikan aluekeskuksesta.

Oma tie on paras väylä

Kun arjessa, työelämässä tai opinnoissa hiertää, on hyvä lähteä etsimään uusia, itselle sopivia tapoja toimia. Kelan järjestämää ja rahoittamaa Oma väylä -kuntoutusta voivat hakea 16–29-vuotiaat, joilla on autismikirjon häiriö ilman kognitiivisen kehityksen häiriötä (Aspergerin oireyhtymä) tai aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriö (ADHD tai ADD). Oma väylä on tarkoitettu heille, joilla ei ole oikeutta vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen palveluihin.

 

Vahvistusta ja vertaistukea

Oma väylä -kuntoutus sisältää yksilö- ja ryhmätapaamisia, joissa etsimme keinoja vahvistaa jokaisen omia opiskelu- ja työelämävalmiuksia ja -taitoja, arjen hallintaa, itsetuntoa ja sosiaalisia taitoja. Harjoittelemme tunnistamaan neuropsykiatrisen häiriön aiheuttamia oireita ja käyttäytymistä, ja ryhmä tarjoaa vertaistukea. Lisäksi Oma väylä tarjoaa läheisille tietoa neuropsykiatrisista häiriöistä ja niiden vaikutuksista elämään.

 

Kohtaamisia yksin ja ryhmässä

Kuntoutus kestää vuoden. Kokonaisuus sisältää 27 yksilötapaamista, kymmenen ryhmätapaamista, 1–2 ryhmätapaamista läheisille ja kolme seurantatapaamista. Tapaamiset järjestetään Mehiläinen Terapiaklinikan toimipisteessä, etäyhteydellä tai asiakkaan arkiympäristössä, kuten kotona, oppilaitoksessa tai työpaikalla.

Mehiläinen Terapiaklinikka Oma väylä -kuntoutus

Osallistumalla saat:

  • vahvistusta opiskelu- ja työelämävalmiuksiin ja -taitoihin
  • ohjausta ja harjoitusta arjen hallintaan
  • tukea sosiaalisten taitojen vahvistamiseen
  • vahvistusta itsetunnolle
  • harjoitusta tunnistamaan neuropsykiatrisen häiriön aiheuttamia oireita ja käyttäytymistä
  • vertaistukea
  • tietoa läheisille neuropsykiatrisista häiriöistä ja niiden vaikutuksista elämään
Tiesitkö, että

Kuntoutuksen toteuttaa moniammatillinen tiimi, jossa on mukana neuropsykologi tai psykologi, toimintaterapeutti, sairaanhoitaja ja/tai sosionomi. Tarvittaessa työskentelyssä on mukana myös erityisopettaja.

Kuinka hoitopolku alkaa?

Hoidostasi vastaava lääkäri laatii lääkärinlausunnon tai kuntoutussuunnitelman.

Asiakas täyttää kuntoutushakemuksen Kelaan (lomake KU132).

Kela antaa kuntoutuspäätöksen.

Hipon moniammatillinen tiimi käsittelee lähetteen ja on yhteydessä asiakkaaseen kahden viikon kuluessa päätöksen saapumisesta.

Lue lisää Kelan sivuilta: https://www.kela.fi/oma-vayla-nain-haet

Ota yhteyttä omaan aluekeskukseesi

Yhteyshenkilöt

Helsinki

Tiina Numme
assistentti
046 920 1537
helsinki.terapiaklinikka@mehilainen.fi
tiina.numme@mehilainen.fi

Helsinki

Tuire Mustonen
aluejohtaja
046 920 5206
tuire.mustonen@mehilainen.fi
Puheterapeutti, FM

Tampere

Kirsi Helevirta
koordinaattori
050 348 3975
kirsi.helevirta@mehilainen.fi
tampere.terapiaklinikka@mehilainen.fi

Tampere, Turku

Sirkku Suominen
aluejohtaja
043 820 2225
sirkku.suominen@mehilainen.fi

Jyväskylä

Sanna Leppänen
asiakaskoordinaattori
050 324 8390
sanna.leppanen1@mehilainen.fi
jyvaskyla.terapiaklinikka@mehilainen.fi

Jyväskylä

Essi Virtanen
aluejohtaja
050 309 8989
essi.virtanen1@mehilainen.fi

Turku

Johanna Laakso
assistentti
050 324 8901
johanna.laakso@mehilainen.fi
turku.terapiaklinikka@mehilainen.fi

Oulu

Tarja Heikkilä
asiakaskoordinaattori
050 449 7739
tarja.heikkila@mehilainen.fi
oulu.terapiaklinikka@mehilainen.fi

Oulu

Lea Oja
aluejohtaja
044 971 2517
lea.oja@mehilainen.fi

Kuopio, Joensuu

Hanna Asikainen
asiakaskoordinaattori
050 544 9668
hanna.asikainen@mehilainen.fi
kuopio.terapiaklinikka@mehilainen.fi

Kuopio

Aleksi Vanninen
aluejohtaja
050 529 2499
aleksi.vanninen@mehilainen.fi

Joensuu

Kaisa Ronkainen
aluejohtaja
040 125 6049
kaisa.ronkainen@mehilainen.fi

Oma väylä asiantuntijasi

Hae asiantuntijoitamme klikkaamalla kaupunkia.

Tästä alkaa työhönotto

Hipon rekry on aina auki. Katso avoimet työpaikat tai tee avoin hakemus.

Työhönotto ››

Palvelut myös etäterapiana

Etäisyydet eivät estä terapiaan pääsyä, sillä lähes kaikki Hipon terapeutit palvelevat myös etänä.

Lue lisää etäterapiasta ››

Joskus lyhytterapia riittää

Lyhyt ratkaisukeskeinen terapiajakso auttaa avaamaan solmukohtia yksi elämänalue kerrallaan.

Lue lisää lyhytterapiasta ››