Haku Hippo Terapiaklinikan kuntoutusryhmiin on auki!

Olemme avanneet haun Hipon ryhmä- ja monimuotokuntoutuksiin syksylle 2018.

Ryhmäkuntoutus tukee kuntoutujien yksilöllisten tavoitteiden saavuttamista vahvistaen samalla vuorovaikutustaitoja ja aktiivista osallistumista ryhmässä. Ryhmäkuntoutuksessa ohjaajina toimii kaksi saman terapia-alan osaajaa.

Monimuotokuntoutus yhdistää ryhmäkuntoutuksen hyödyt sekä moniammatillisen yhteistyön eri terapiamuotojen välillä, sillä ohjaajaparina on kaksi eri alan ammattilaista. Hipon ryhmät pyritään muodostamaan mahdollisimman yhtenäisiksi kuntoutustavoitteen, lasten kognitiivisen tason ja ikärakenteen mukaan.

Kuntoutujat jaetaan ryhmiin hakuajan päätyttyä ja ryhmät pyritään käynnistämään elokuun alkupuolella maksusitoumusten saavuttua. Ryhmäkuntoutusasiakkailla on tavallisesti maksusitoumus (KELA, keskussairaala, vakuutusyhtiö, kaupunki/kunta) terapian toteuttamiseen. Maksusitoumusjärjestelyt voidaan käynnistää ryhmäpaikan varmistuttua.

 

Tutustu alueyksiköiden ryhmiin ja hae mukaan!

Jyväskylä
Tutustu ryhmiin ja ilmoittaudu maanantaihin 30.4.2018 mennessä:

Jyväskylän terapiaryhmät
Ilmoittautuminen Jyväskylän ryhmiin

Lisätietoja Jyväskylän ryhmistä antavat asiakaskoordinaattori Sanna Leppänen, puh. 050 324 8390, sanna.leppanen@hippoterapiaklinikka.fi ja aluejohtaja puheterapeutti Heli Vuorio puh. 044 529 9421, heli.vuorio@hippoterapiaklinikka.fi.

Tampere
Tutustu ryhmiin ja ilmoittaudu perjantaihin 13.4.2018 mennessä:

Tampereen terapiaryhmät
Ilmoittautuminen Tampereen ryhmiin

Lisätietoja Tampereen ryhmistä antavat asiakaskoordinaattori Kirsi Orvola puh. 050 348 3975 kirsi.orvola@hippoterapiaklinikka.fi ja aluejohtaja neuropsykologi Auli Kälvi, puh. 044 557 6798, auli.kalvi@hippoterapiaklinikka.fi.

Turku
Tutustu ryhmiin ja ilmoittaudu:

Turun terapiaryhmät
Ilmoittautuminen Turun ryhmiin

Lisätietoja Turun ryhmistä antavat asiakaskoordinaattori KatjaLaine, puh. 050 324 8901, katja.laine@hippoterapiaklinikka.fi ja isältöä koskeviin kysymyksiin vastaa neuropsykologi Hanna Kiiski-Mäki (soittopyynnöt sähköpostitse hanna.kiiski-maki@hippoterapiaklinikka.fi).

Helsinki
Tutustu ryhmiin ja ilmoittaudu torstaihin 31.5.2018 mennessä:

Helsingin terapiaryhmät
Ilmoittautuminen Helsingin ryhmiin

Lisätietoja Helsingin ryhmistä antavat asiakaskoordinaattori Minna Wederhorn puh. 046 920 1537, minna.wederhorn@hippoterapiaklinikka.fi ja aluejohtaja neuropsykologian erikoispsykologi Liisa Klenberg puh. 046 920 5206, liisa.klenberg@hippoterapiaklinikka.fi.

Oulu
Tutustu ryhmiin ja ilmoittaudu torstaihin 31.5.2018 mennessä:

Oulun terapiaryhmät
Ilmoittautuminen Oulun ryhmiin

Lisätietoja Oulun ryhmistä antavat liiketoimintajohtaja Sari Saarinen, puh. 050 462 6531, sari.saarinen@hippoterapiaklinikka.fi ja palveluvastaava Sari Pekkarinen, puh. 046 923 7490, sari.pekkarinen@hippoterapiaklinikka.fi.

Kuopio
Tutustu ryhmiin ja ilmoittaudu torstaihin 31.5.2018 mennessä:

Kuopion terapiaryhmät
Ilmoittautuminen Kuopion ryhmiin

Lisätietoja Kuopion ryhmistä antavat liiketoimintajohtaja Sari Saarinen, puh. 050 462 6531, sari.saarinen@hippoterapiaklinikka.fi ja palveluvastaava Sari Pekkarinen, puh. 046 923 7490, sari.pekkarinen@hippoterapiaklinikka.fi.

 

Hipon ryhmissä tavataan!

Terveisin Hippo Team