Hippo Terapiklinik

Alla har rätt att förverkliga sina drömmar

Vi hjälper barn, ungdomar och vuxna att uppnå sina drömmar och övervinna hinder på vägen. En del behöver stöd för att klara sig hemma, andra behöver hjälp med skolan och inlärningen, och en del med att återhämta sig från en depression eller ett trauma. Med gemensamma krafter är vi övertygade om att drömmar kan bli verklighet och allting kommer att ordna sig till det bättre.

Vi vill veta hur du har det

Om du har problem med vardagsfärdigheter, inlärning och mental ohälsa behöver du inte kämpa ensam – det finns professionell hjälp att få. Vi erbjuder individuell terapi, gruppterapi och psykologiska bedömningar på nio orter och även på distans via nätet.

Våra svenskspråkiga tjänster

Psykoterapi

Psykologtjänster

Talterapi

Kortterapi

Neuropsykiatrisk träning

Fysioterapi

 

Kontakta oss eller boka tid

Boka en tid på närmaste Hippo-klinik per telefon eller e-post. Du kan komma till oss med en betalningsförbindelse från FPA eller själv betala för vården. Serviceutbudet varierar på olika orter.

 

Helsingfors

046 920 1537

helsinki@hippoterapiaklinikka.fi

Liisa Klenberg

distriktschef

046 920 5206
liisa.klenberg@hippoterapiaklinikka.fi

 

Joensuu

050 324 8390
kuopio@hippoterapiaklinikka.fi

Tiina Huttunen
distriktschef
050 529 2499
tiina.huttunen@hippoterapiaklinikka.fi

 

Jyväskylä

050 324 8390
jyvaskyla@hippoterapiaklinikka.fi

Johanna Heinonen
distriktsansvarig
050 583 6020
johanna.heinonen@hippoterapiaklinikka.fi

 

Kervo

040 192 4767

kerava@hippoterapiaklinikka.fi

Kaisa Peltomaa
distriktschef
040 192 4767
kaisa.peltomaa@hippoterapiaklinikka.fi

 

Kuopio

050 324 8390
kuopio@hippoterapiaklinikka.fi

Tiina Huttunen
distriktschef
050 529 2499
tiina.huttunen@hippoterapiaklinikka.fi

 

Uleåborg

050 449 7739
oulu@hippoterapiaklinikka.fi

Merja Nikula
distriktschef
050 521 5044
merja.nikula@hippoterapiaklinikka.fi

 

Riihimäki

040 192 4767

kerava@hippoterapiaklinikka.fi

Kaisa Peltomaa
distriktschef
040 192 4767
kaisa.peltomaa@hippoterapiaklinikka.fi

 

Tammerfors

050 348 3975
tampere@hippoterapiaklinikka.fi

Katja Mäkiluoma
distriktsansvarig
040 727 1712
katja.makiluoma@hippoterapiaklinikka.fi

 

Åbo

050 324 8901
turku@hippoterapiaklinikka.fi

Hanna Kiiski-Mäki
distriktschef
0400 933 886
hanna.kiiski-maki@hippoterapiaklinikka.fi